Cechy naturalnego drewna
lip 5, 2018

Naturalne drewno „cechuje” niepowtarzalność usłojenia, różnorodność przekrojów drewna, różnorodność kolorów i barw materiału.

Cechy charakterystyczne dla drewna są zaletą a nie wadą, gdyż są naturalne, stworzone przez naturę w trakcie wzrostu drzewa. To one podkreślają szlachetność materiałów użytych do produkcji mebli. Przykładowe cechy czasami niesłusznie brane za wadę: np. ilość występujących sęków, różnice usłojenia, różnice kolorystyczne elementów drewnianych.

Czy drewno posiadające sęki jest wadliwe?

Drzewo musi posiadać sęki. Nie ma idealnie prostego, zaokrąglonego drzewa bez sęków, z którego daje się uzyskać równie idealne drewno. Decydując się na meble drewniane warto jest wziąć pod uwagę, iż na meblu będą mniej lub bardziej widoczne sęki. Jest to naturalna cecha drewna i nie podlega reklamacji tym samym nie istnieje granica mówiąca ile sęków powinno posiadać drewno.

Różnice kolorystyczne, różnica pomiędzy drewnem twardzielowym i drewnem bielastym.

Zdarza się by oferowane w salonach meblowych meble drewniane miały różne odcienie, kolory. Różnice kolorystyczne drewna są naturalną jego cechą. Drewno jako materiał 100% naturalny jest różnorodny, nie ma 2 takich samych kawałków drewna, co tym samym wpływa na niepowtarzalny charakter mebli.  Ta cecha również nie jest podstawą do złożenia reklamacji. Decydując się na meble naturalne warto mieć świadomość, iż dostarczony mebel będzie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Na różnice kolorystyczne mebli wpływają także różnice wynikające z zastosowania drewna twardzielowego lub drewna bielastego. Twardziel jest częścią wewnętrzną rosnącego pnia i w zasadzie ma ciemniejszy kolor. Rozciąga się od granicy drewna bielastego aż po rdzeń. Drewno bielaste jest zwykle jaśniejsze, znajduje się bezpośrednio pod korą i dochodzi do drewna twardzielowego.
Naturalne brązowawe przebarwienia, które w cięciu wzdłużnym przypominają kreski, a w cięciu poprzecznym okrągłe plamki. Przebarwienia i plamki wywołane przez insekty. Zakrzywienia i przebarwienia włókien w drewnie bez sęków. Różnice w usłojeniu a tym samym w wybarwieniu pomiędzy listwami w elementach płaskich wykonanych z klejonki (łączonych ze sobą listew) np. frontów i blatów. Dwie listwy znajdujące się obok siebie będą miały zawsze indywidualną strukturę, usłojenie, przekrój oraz odcień, który zależny jest np. od ilości występowania drewna twardzielowego. Różnice występujące pomiędzy frontami i blatami wykonanymi z drewna litego oraz korpusami (bokami) mebli wykonanymi z płyty okleinowanej. Różnice te spowodowane są zastosowaniem różnych materiałów. Ponieważ fornir ma pochodzenie naturalne, w samej okleinie również mogą występować różnice charakterystyczne dla drewna litego. Różnice występujące pomiędzy elementami mebli pochodzących z różnych programów mimo zastosowania tych samych materiałów oraz olejów i wosków do wykończenia powierzchni. Wynikają one z cech drewna naturalnego oraz z technologii wykonania.


Zarówno producent, jak i sprzedawca powinni dołożyć należytej staranności aby posiadać wiedzę pozwalającą im na określenie cechy drewna, z którą mają do czynienia po to, aby jako kompetentni fachowcy potrafili przekazać tę wiedzę klientowi.

Pamiętać jednak należy, iż wybierając meble drewniane, naturalne lub fornirowane trzeba liczyć się z faktem iż otrzymane meble będą dziełem natury oraz człowieka. To naturze zawdzięczamy, iż mebel będzie wyjątkowy, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.