Test Martindale'a - jak ocenić jakość tkaniny
lis 29, 2019

Test Martindale'a - jak ocenić jakość tkaniny

Wybór tkaniny tapicerskiej nie jest prosty, ponieważ każdy mebel tapicerowany, który będziemy rozważać przed zakupem, będzie nam się wydawał ładny i trwały. Będziemy w stanie określić, która tkanina tapicerska ma odpowiadający nam kolor i przyjrzymy się też jej fakturze, ale prawda jest taka, że wszystko nowe jest ładne i proste przyglądanie się materiałowi nie będzie w stanie nam wiele powiedzieć. Nie jesteśmy jednak skazani na wybór losowy. Z pomocą przyjść nam może test Martindale’a.

Test Martindale'a w praktyce

Test Martindale'a został stworzony w celu zaoferowania nam obiektywnej metryki, na którą można powoływać się przy ocenianiu trwałości materiału. Jakość tkaniny na obicie kanapy w rzeczywistości, na przestrzeni lat, sprawdza się poprzez korzystanie z niej, czyli siadanie na niej i przesuwanie się po niej. W czasie zakupów można oczywiście na kanapie usiąść, ale trudno byłoby to zrobić 10 000 razy. Test Martindale'a imituje właśnie takie wielokrotne siadanie.

W przeprowadzeniu tego testu wykorzystuje się wełnę czesankową, która w założeniu ma imitować nasz naturalny kontakt z materiałem. Wełna nawijana jest na specjalny cylinder, który potem toczy się w kontakcie z materiałem. Taki test trwa zazwyczaj od kilku godzin od kilku dni i kończy go dopiero uszkodzenie tkaniny. Im dłużej tkanina wytrzymuje, tym w oczywisty sposób jest bardziej wytrzymała. Porównywalność wyników uzyskiwana jest tutaj w bardzo prosty sposób, ponieważ zawsze zachowuje się tutaj standardy przeprowadzania testu określone w normie ISO 12947-2:2000, a wynik testu podaje się jako ilość cykli urządzenia testującego przed pojawieniem się uszkodzenia. 

Najprostsze materiały stosowane w solidnej tapicerce powinny wytrzymać 10 000 cykli. Jeśli chcemy mieć dobry materiał, który posłuży nam trochę dłużej lub nada się na fotel do poczekalni, trzeba celować coś gwarantującego 40 000 cykli. Niektóre fotele biurowe i podobne przedmioty tapicerowane są materiałami oferującymi grubo ponad 100 000 cykli, co czyni je rzeczami niemal nie do zdarcia.